Tegnap Novák Katalin aláírta a KATA-törvényt, melynek értelmében számtalan hazai vállalkozó veszítheti el megélhetési forrását, ha nem tud idejében más vállalkozói forma után nézni. Elindult a WakeUp kibeszÉLŐ második évada a katapult, ahol különféle ágazatokból érkező vállalkozók és szakemberek osztják meg nézőpontjukat a témában. Kanapénk első vendége Pagonyi Adrienn és Kurdi Beáta volt.
Az első epizódban vállalkozóink többek között arról beszélgettek, hogy a módosítás hatálybalépése után hogyan és milyen formában lehet majd vállalkozni. Szóba került még, hogy milyen anyagi költségekkel járhat a jövőben egyéni vállalkozónak lenni. A KATA adózási forma viszonylag egyszerűnek számított, arra kellett odafigyelni, hogy a fix adót minden hónapban időre befizessék. Továbbá, hogy ne lépjék túl az éves 12 millió forintos bevételi határt, valamint időben kiállítsák a számlákat, és az éves adóbevallást pontosan beküldjék a NAV felé.
Nem mindenkinek való a vállalkozás, de persze ezt is meg lehet tanulni.
A módosítás után azoknak a vállalkozóknak, akik cégek irányába állítanak ki számlát a változás az mindenképpen érezhető lesz. Mostantól költségszámlákat kell gyűjteni, valamint könyvelőt kell megbízni, hogy kézben tartsa a vállalkozók adóügyeit, bevételeit és kiadásait. Ennek hatására valószínű, hogy sok vállalkozó szeretne majd visszaállni a főállású munkavállaló munkakörbe. Ennek oka lehet a tapasztalatokat gyűjtése azzal kapcsolatban, hogy hogyan is működik egy vállalkozás.
Az interneten számtalan kalkulátor található, amelyek segítségével nagyvonalas képet kaphatunk, hogy melyik adózási forma éri meg majd jobban a jövőben. A tökéletes végeredményhez szakemberre lesz szükséged, aki nem más, mint egy könyvelő. Könyvelőválasztás előtt javasoljuk, hogy tekintsd át és készíts táblázatot a kiállított számláidról. Nézd meg, hogy mikor, hány darab és milyen összegű számlát adtál magánszemélynek és cégeknek. Ha kiestél a főállású KATA vállalkozói körből, akkor javasoljuk már most kezdd el végig gondolni, hogy milyen elszámolható költségeid vannak. Elszámolható lehet a rezsi költség, terembérlés, könyvelői díj, irodaszer, tisztítószer és más egyéb jellegű kiadások is.
Egy év közbeni KATA váltás mindenkit a kardjába lökött… de nem kell megijedni, mert ezt fogjuk fel úgy, hogy ez egy új kezdet.
A pénzügyi szakemberek arra bíztatnak most mindenkit, hogy nyugodjon meg mindenki. Valószínűsítik, hogy a törvényben még lesznek módosítások a jövőben. Vállalkozóként valamelyik kereskedelmi- és iparkamarának évente tagsági díjat kellett fizetned. Most a különféle közösségi média felületek csoportjai helyett egy jó opció lehet, hogy hozzájuk fordulj és fel tedd kérdéseid nekik, hogy milyen választási lehetőségeid vannak vállalkozásod folyatatására.
Mindenképpen több lesz az adó… és akkor itt van vége a próbaidőnek.
Ha valaki SZJA egyéni vállalkozó akár tételes vagy átalányadózó lesz, akkor a nulla forintos havi bevétel után is meg kell fizetni a minimálbér után a járulékokat. Azt, hogy a legkedvezőbb adózási kalkulációt megtaláld mélyen bele kell ásni magad a vállalkozásod költségeibe és sorra kell venni a bevételt és kiadásokat. A jó hír, hogy aki főállás mellett választotta a KATA adózást, az a jövőben folytathatja vállalkozását SZJA elszámolás mellett. Ez esetben a minimálbér utáni költségeket, nem a vállalkozás költségei mellett kell megfizetni, hanem azt már a főállásában teljesítette.
A videóban még számos nézőpont előkerült, amit cikkünk végén megtekinthetsz. A második epizódban dr. Murányi Ildikó konfliktusszakértő és Tasi Csaba pénzszerész járják körül a témát. Ha Te is szeretnéd feltenni kérdéseid szakembereinek, akkor minden hétköznap 20:00 órakor kattints a WakeUp Magazin facebook oldalára és kommentben tedd fel azokat.
Kiemelt kép forrása: Marczinka Mátyás by WakeUp Magazin