A szülői szeretet és gondoskodás alapvető eleme a gyermeknevelésnek, de mi történik akkor, amikor a jó szándékú gondoskodás túlzott aggódássá és ezzel együtt kontrollá válik? Ezt a jelenséget nevezzük helikopterszülőségnek. A helikopterszülő szoros felügyelet alatt tartja gyermekeit, minden lépésüket irányítja, és gyakran túlzottan beleavatkozik az életükbe. Ez a cikk segít felismerni, ha te is helikopterszülő vagy, és megmutatja, hogyan változtathatsz ezen a viselkedésen a gyermeked egészségesebb fejlődése érdekében. Daróczi Magdi coach, kineziológus írása.
Hogyan ismerheted fel, hogy helikopterszülő vagy?
A helikopterszülő legfontosabb ismérve, hogy állandóan a gyerek nyomában van. Ő az, aki beül a gyerekek közé társasjátékozni és folyamatosan beleszól, hogy kinek mit kell csinálnia. A helikopterszülő a játszótéren két lépésre sem távolodik el a gyerekétől. Később a helikopterszülő felügyeli, hogy kivel barátkozik a gyereke, később a közösségi médiában is hozzáférést követel magának a gyerek profiljához. Még kamaszkorban is meghámozza a gyereknek a kenyeret.
A helikopterszülő lét megnyilvánulásai a gyerek életkorával változnak, de az általános szabálynak tekinthető, hogy mellette a gyerek nem végezheti önállóan az életkorának megfelelő feladatokat.
Milyen hatással van a helikopterszülő a gyerekére?
Lényeges, hogy a helikopterszülő sosem akar rosszat a gyerekének. A legjobb jószándékkal neveli, félti, óvja őt. Csak, ahogy mondani szoktuk, átesik a ló túloldalára. Lehetséges, hogy épp olyan hatással van ezáltal a gyerekére, ahogyan kifejezetten nem szeretne.
Pszichológiai és érzelmi hatások
Amikor a szülők állandóan felügyelik és irányítják gyermekeik életét, az önbizalmuk és önállóságuk csorbát szenved. A gyermekek nem tanulnak meg önálló döntéseket hozni, és gyakran szorongást, bizonytalanságot éreznek, amikor saját maguknak kell megoldaniuk problémákat. Az állandó kontroll hatására a gyerekek kevésbé hisznek saját képességeikben és kevésbé mernek kockázatot vállalni.
Fejlődési következmények
A helikopterszülőség akadályozza a gyermekek természetes fejlődését. A gyerekeknek szükségük van arra, hogy hibázzanak és tanuljanak a tapasztalataikból. A helikopterszülő mindig közbelép és megoldja a problémákat. A gyerekek így nem tudják kifejleszteni a mindennapi életükhöz szükséges problémamegoldó készségeket. Leginkább elhiszik, hogy ők nem is tudják megoldani az előttük álló feladatokat, ahhoz a szülőre vagy másra van szükségük. Ezen kívül, a gyerekek társas kapcsolatai is sérülhetnek, mivel nem tanulják meg, hogyan is kell tudnak önállóan boldogulni egy gyerektársaságban.
A helikopterszülő célja a gyerek segítése
Mitől lesz belőlünk helikopterszülő?
Sok szülő jó szándékból válik helikopterszülővé. Gyakran a szorongás, a társadalmi nyomás és a túlzott elvárások miatt érzi úgy a szülő, hogy mindent kontrollálnia kell. Megfeleljen a gyerek, beilleszkedjen, jól teljesítsen. A helikopterszülő attól tart, hogy ha nem felügyeli szorosan gyerekeit, azok nem lesznek sikeresek az életben. Emellett a szülők néha összekeverik a szeretetet a túlzott gondoskodással, és úgy érzi, hogy ha nem avatkoznak bele minden helyzetbe, akkor nem gondoskodnak eléggé a gyermekeikről.
Valószínűsíthető, hogy a szülő saját magába vetett hitének a hiánya az, ami testet ölt a helikopterszülő viselkedésében. Hiszen ahhoz elsősorban magában kell bíznia a szülőnek, hogy jól tudjon bízni a gyerekében is.
A gyerek érdeke kontra az önállósága
A helikopterszülő gyakran hiszi, hogy a gyereke érdekében cselekszik, amikor minden lépését irányítja. Azonban fontos megérteni, hogy a túlzott kontroll valójában gátolja a gyermekek önállóságát és önbizalmát.
A szülő előtt bizony nagy feladat áll, ha felismeri, hogy ő is helikopterszülő. Ebben az esetben a szülőnek meg kell tanulnia elengedni az irányítást és bízni abban, hogy gyereke képes saját döntéseket hozni. Ha pedig hibázik, arra úgy tekinteni, mint ami engedhetetlen a fejlődéshez.
Hogyan ismerheted fel, ha te is helikopterszülő vagy?
Ahhoz, hogy felismerd, helikopterszülő vagy‑e, feltehetsz magadnak néhány önellenőrző kérdést:
- Gyakran hozol döntéseket a gyermeked helyett, még akkor is, ha ő maga is meg tudná hozni azokat?
- Szoros felügyelet alatt tartod a gyermeked iskolai teljesítményét és szabadidős tevékenységeit?
- Állandóan aggódsz a gyermeked biztonsága és jóléte miatt, és emiatt korlátozod őt?
- Gyakran érzed úgy, hogy a gyermeked sikerei vagy kudarcai a te szülői képességeidet tükrözik?
Ha a fenti kérdésekre igennel válaszoltál, akkor valószínű, hogy helikopterszülő vagy. További jelek lehetnek, hogy a gyereked gyakran bizonytalan, szorongó és nem meri vállalni a kockázatokat. Emellett előfordulhat, hogy nehézségei vannak a baráti kapcsolatok kialakításában és fenntartásában.
Hogyan változtass, ha azt gyanítod helikopterszülő vagyok?
Tudatosság és önreflexió
Az első lépés a változtatás felé a tudatosság. Ismerd fel, hogy helikopterszülő vagy, és gondolkodj el azon, miért viselkedsz így. Könnyen lehet, hogy a Te szüleid is épp így neveltek téged. Kérdezd meg magadtól, hogy miért érzed szükségét annak, hogy mindent kontrollálj, és milyen hatással van ez a gyerekedre. Tedd fel magadnak a kérdést, hogy mennyire hiszel abban, hogy a példamutatásod elég jó táptalajt jelent a gyerekednek a felnövekedéshez.
Lépésről lépésre történő változtatás
A következő lépés a fokozatos változtatás. Kezdj el bízni a gyermekedben és engedd, hogy saját döntéseket hozzon. Kezdetben kisebb döntéseket engedj át neki, majd fokozatosan növeld a felelősséget. Ezzel erősítheted az önbizalmát és önállóságát. Adj neki teret a hibázásra és tanulásra, és támogasd őt ebben a folyamatban.
A mai kor gyermekei már partnerségre vágynak és nem alá-fölé rendelt szülő-gyerek viszonyra. Ha partnerként kezeled a gyereket, hagyod, hogy ő döntsön, hagyod, hogy legyen véleménye, azzal felhatalmazod őt arra, hogy a saját életét formálja. Amikor elbizonytalanodik, akkor úgy is hozzád fog fordulni.
Persze mindig a maga szintjén tesszük ezt. Az óvodás gyerek már meg tudja igazítani az ágyneműjét, el tudja dönteni, hogy melyik pólót szeretné felvenni, sőt fel is tud öltözni egyedül. (Az oviban is megteszi.)
Az iskoláskorú gyerekek szívesen kipróbálják magukat különböző tevékenységekben, különböző sportokban és meg fogják tudni mondani, mi az, ami igazán tetszik nekik. Mint ahogy az idő előrehaladtával a házi feladat és az iskolai felkészülés is egyre inkább a saját felelősségük. A szobájukat is ki tudják takarítani és tudják, kik azok a gyerekek, akikkel szívesen barátkoznak.
Támogatás és tanácsadás
Ha úgy érzed, hogy nehéz egyedül változtatni a helikopterszülő viselkedéseden, kérj segítséget. Számos könyv és segítő áll rendelkezésre, akik segíthetnek a tudatos szülői viselkedés kialakításában. A támogatáskérés mindig jóval nagyobb tudatosságot jelent, mint az, ha homokba dugod a fejed vagy fel sem ismered, hogy ideje változtatni.
+1 érv, hogy változtass
A gyerekek menthetetlenül felnőnek vagy változhat a Te élethelyzeted is. A helikopterszülő viselkedéseden való változtatással tulajdonképpen megkíméled a gyereket attól, hogy majd neki kelljen egyszerre önállóan megállni a helyét és rohamtempóban kifejleszteni azt a sok-sok képességet, amire korábban nem volt szüksége, hiszen Te ott voltál és megoldottad helyette.
Máig emlékszem az anyukára, aki sokáig tudott otthon lenni a gyerekeivel, de egyszer csak eljött a pillanat, hogy munkába kellett állnia. A gyerekeknek hirtelen egyedül kellett megállni a helyüket, már nem volt otthon minden pillanatban anya, hogy mindent elrendezzen körülöttük. Ellenben mázsás súlyként nehezedett rájuk, hogyan csinálhatnák olyan jól, ahogy korábban anya. A gyerekek persze csodálatosak, végül magukra találtak, de jó néhány évbe telt, mire ugyanúgy mederbe került a család élete, mint annak előtte.
Helikopterszülő helyett egy bátorító szülő kell a gyereknek
Meglátod, ha sikeresen változtatsz a helikopterszülő üzemmódon, a gyereked boldogabb és önállóbb lesz. Javul majd az iskolai teljesítménye is. Határokra, szeretettel meghúzott határokra persze szükség van.
A változtatás lehetséges és hasznos. Ha ezt a cikket most nem kritikaként olvasod, hanem mint egy lehetőségre tekintesz, az már az első fontos lépésed. Ne feledd, hogy a szülői szeretet nem a kontrollról szól, hanem arról, hogy támogatjuk gyermekeinket abban, hogy önálló, magabiztos és boldog emberekké váljanak. Bízz a gyermekedben, és adj neki teret a fejlődésre. Hagyd, hogy ő legyen élete legjobb szakértője.
Záró gondolatok
Összefoglalva, a helikopter szülőség ártalmas lehet a gyermekek pszichológiai, érzelmi és társas fejlődésére. Az első lépés a változtatás felé a tudatosság és önreflexió. Bízz a gyermekedben, engedd, hogy saját döntéseket hozzon. Támogasd őt akkor is, ha hibázik, tudd, hogy ebből tanul igazán.
A változtatás hosszú távon jelentősen javíthatja gyereked és a családod életminőségét is. Te is felszabadulsz és a gyereked is felszabadul.
Kiemelt kép forrása: Canva — Industrial Photograph