bank, ügyintézés, Kép forrása Canva - Getty Images Signature by Fly View Productions

Halál esetében a bank zárolhatja a számlát. Mit jelent ez a gyakorlatban és mi a megoldás?

Manapság már szinte mindenki rendelkezik pénzintézet által kezelt bankszámlával. A bankszámla felett annak tulajdonosa jogosult rendelkezni, de mi történik akkor, ha a tulajdonos elhalálozik, hogyan lehetséges mégis a bankszámlán kezelt összeghez hozzáférni?
Hirdetés

Halál esetén a bankszámlát vezető pénzintézet zárolja a számlát, egészen addig, amíg jogerősen megállapításra kerül az, hogy az örökhagyónak ki vagy kik az örökösei. Tehát amíg megállapításra kerül az, hogy kinek vagy kiknek kell kiadni a bankszámlán kezelt összeget. Jelenleg Magyarországon a hagyatéki eljárás lefolytatása akár másfél évbe is telhet. Ez azt jelenti, hogy ezen időszak alatt főszabály szerint az örökhagyó bankszámláján kezelt összeghez senki nem férhet hozzá. Mindez a gyakorlatban nehézséget tud okozni. Sokszor az örökhagyó bankszámlája a család „közös” számlája, valamint az illő eltemettetéséhez szükséges összeg is a zárolt bankszámlán került összegyűjtésre. Dr. Szoboszlai Anita ügyvéd írása.

Megoldás lehet a kellemetlenségek elkerülésére

Mit tehetünk, ha szeretnénk elkerülni a hosszas várakozást, illetőleg, ha azt szeretnénk, hogy örökösünk/örököseink a hosszas hagyatéki eljárás lefolytatását megelőzően hozzá tudjanak férni a bankszámlánkon kezelt összeghez?

A pénzintézeteknél magánszemélyeknek van lehetőségük úgynevezett haláleseti rendelkezést tenniük. Ez azt jelenti, hogy a bankszámlatulajdonos rendelkezhet arról, hogy halála esetén ki az a személy, aki részére a pénzintézet jogosult a kezelt összeget kifizetni. Ez esetben a bankszámlán kezelt összeg nem esik a hagyatéki eljárás alá, a bankszámlán kezelt összeg a rendelkezés jogosultjának kerül átadásra. 

A haláleseti rendelkezés, ahogyan az a nevében is benne foglaltatik, akkor válik végrehajthatóvá, ha a bankszámlatulajdonos elhalálozik és a kifizetéshez a jogosult a halál tényét igazolja (halotti anyakönyvikivonat) a pénzintézet részére.

A haláleseti rendelkezés a pénzintézetnek adott megbízás, amikor is a számlatulajdonos rendelkezik arról, hogy halála esetén a pénzintézet az általa megjelölt személynek teljesítsen kifizetést a bankszámláról a jogerős hagyatékátadó végzés megszületése előtt. Éppen ebben rejlik a válasz is arra, hogy miért nem esik ez esetben a hagyatéki eljárás hatálya alá a bankszámlán szereplő összeg. Ez egy megbízás, ami akkor teljesül, ha a megbízó meghal. Azt meg kell említeni, hogy kötelesrész iránti igény azonban felmerülhet a rendelkezés okán kifizetett összeg vonatkozásában az örökösök által.

Hirdetés
Kép forrása: Canva by rattanakun

Több tulajdonos esetében nem zárolják a számlát

Amennyiben egy bankszámlának több tulajdonosa van, akkor az egyikük halála esetén a számla nem kerül zárolásra. Azt viszont figyelembe kell venni, hogyha valaki nem társtulajdonosa a számlának, hanem a tulajdonos hozzájárulása alapján csak saját bankkártyával rendelkezik, akkor a számlatulajdonos halála estén nem fog hozzáférni a bankszámlához, az ugyanúgy zárolásra kerül.

A pénzintézetek gyakorlata eltérő lehet a haláleseti rendelkezéssel kapcsolatosan. Minden esetben a bankszámlánkat vezető pénzintézetnél kell érdeklődni, hogy pontosan milyen szabályok mellett lehetséges a haláleseti rendelkezés megadása. Fontos azt is megemlíteni, hogy nem minden számla esetén van lehetőség haláleseti rendelkezést adni. Erről is a pénzintézet adhat bővebb tájékoztatást.

Állampapírok és a haláleseti rendelkezés

Az állampapírok esetén a haláleseti rendelkezés jelenleg kizárt. Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy az állampapírok sorsáról a hagyatéki eljárás keretén belül dönt az eljáró, illetékes közjegyző. Az öröklés két gyakori formája Magyarországon:

  • Az első a törvényes öröklés, mely azt jelenti, hogy a Polgári Törvénykönyvben (2013. évi V. törvény, 7. könyv) meghatározott módon történik a hagyaték átadása -így az állampapíroké is.
  • A másik gyakori eset az, hogy az örökhagyó még életében végrendelkezik és a végrendeletében megjelöli azt, hogy kit illessen a hátrahagyott állampapír(ok) halála esetén. 

Amennyiben elhalálozik a jogosult, azt a Magyar Államkincstár felé jelezni szükséges –hivatalból is tudomására juthat. Ezt követően az állampapírszámlát zárolják és a korábban, a jogosult által adott meghatalmazások hatályukat veszítik. Majd a Magyar Államkincstár csak jogerős hagyatékátadó végzés vagy öröklési bizonyítvány bemutatása esetén teljesít megbízásokat, kifizetéseket az új jogosult szándéka szerint.

Kiemelt kép: Canva – Getty Images Signature by Fly View Productions

Facebook
Email
WhatsApp
Telegram
LinkedIn
Threads
Hirdetés

Kövesd oldalunkat!

Ahhoz, hogy ne maradj le semmiről kövesd a WakeUp Magazin oldalait Facebook-on és Instagram-on is! Így elsőként vehetsz részt nyereményjátékainkon is!