énhatárok,

Énha­tá­rok meg­hú­zá­sa a sze­re­tet ünne­pén – Meg­döb­ben­tő lehet, de jogod van nemet mon­da­ni

Énhatárok meghúzása és védelme az ünnepi időszakban is fontos. Ez nem önzőség, hanem egyszerűen csak jogod van nemet mondani és boldognak lenni úgy, ahogy az neked jó.
Hirdetés

Énha­tá­rok meg­hú­zá­sa és meg­tar­tá­sa sér­tő­dés nél­kül? Alig­ha lehet­sé­ges. A kará­csony min­den­ki­nek mást jelent. Van aki­nek val­lá­si áhí­ta­tot és meg­em­lé­ke­zést vagy éppen csak sza­bad­na­pot, amit elvá­rá­sok­kal tar­kí­tot­tan a sze­ret­te­i­vel tölt­het. Öröm­te­li együtt­lé­tek meleg­sé­gét vagy éppen csa­lá­di per­pat­vart. Idén kará­csony­kor azon­ban az ünne­pi asz­tal kará­cso­nyi fogá­sai mel­lé az önsze­re­te­tet is szer­ví­roz­zunk fel. Határt húz­ni ér!  Pet­re Anett coach, kine­zio­ló­gus, tré­ner írá­sa.

A kará­csony min­den­ki­nek mást jelent és így egyé­nen­ként vagy éppen csa­lá­don­ként vál­to­zik, hogy ki hogyan sze­ret­ne ünne­pel­ni. Min­den ünnep­lé­si for­ma rend­jén van főként akkor, ha az abban részt­ve­vő úgy érzi jól magát, hogy saját és mások énha­tá­ra­it tisz­te­let­ben tart­ja és sze­re­tet­tel­jes jelen­lét­tel való­ban meg­éli mind­azt, amit szá­má­ra jelent az együtt­lét, vagy éppen egye­dül­lét.

Tisz­táz­zuk, hogy mik is azok az énha­tá­rok és mit jelent azok védel­me?

Az énha­tá­rok kül­ső és bel­ső elha­tá­ro­ló­dást jelent a kör­nye­ze­tünk­től. Alap­ve­tő énfunk­ció. Gyer­mek­ko­runk kiemelt fon­tos­sá­gú, hiszen ezen idő­szak­ban kez­dő­dik meg annak beazo­no­sí­tá­sa, hogy hol kez­dő­dünk mi és hol kez­dő­dik a másik ember.

Hir­de­tés

A kül­ső elha­tá­ro­ló­dás magá­ba fog­lal min­den fizi­kai kon­tak­tust, amely szá­munk­ra nem kom­for­tos, bár­mely nemű embe­ri kap­cso­lat vonat­ko­zá­sá­ban. Legyen az bará­ti, csa­lá­di, pár­kap­cso­la­ti vonat­ko­zá­sú vagy távo­lab­bi, akár egy ide­gen­től érke­ző élmény­anyag.

A bel­ső elha­tá­ro­ló­dás már kevés­sé konk­ré­tabb és nehe­zebb is meg­fo­gal­maz­ni, rálát­ni, mert mind­ez a min­ket jel­lem­ző­ket, úgy mint pél­dá­ul érték­ren­dünk, atti­tű­dünk, érzel­mi hőfo­kunk, érzé­keny­sé­günk egé­szét jelen­ti.

Ahhoz, hogy meg­fe­le­lő­en tud­juk védel­mez­ni meg­fe­le­lő önis­me­ret­re vala­mint saját valós szük­ség­le­te­ink fel­tér­ké­pe­zé­sé­re is szük­sé­günk lesz. Az énha­tá­rok védel­me szo­ro­san kap­cso­ló­dik az önsze­re­tet képes­sé­gé­hez. Embe­ri inter­ak­ci­ónk, nyílt kom­mu­ni­ká­ci­ónk, önma­gunk­ra és mások­ra értő és érzé­keny figye­lem elen­ged­he­tet­len ahhoz, hogy vala­mennyi­ünk énha­tá­ra­it meg­fe­le­lő módon tisz­te­let­tel tud­juk kezel­ni.

Az énha­tá­rok védel­me, önma­gun­kért kiál­lás nem azt jelen­ti, hogy egy vár­fal­lal elzár­kó­zunk mások­tól vagy tel­jes­ség­gel hátat for­dí­tunk nekik. Azt jelen­ti, hogy rálá­tunk saját men­tá­lis, lel­ki és tes­ti jólé­tün­ket támo­ga­tó vagy épp azo­kat rom­bo­ló beha­tá­sok­ra, tud­juk hogy mi zaj­lik ben­nünk, ért­jük hogy milyen bel­ső indi­ká­to­rok alap­ján rea­gá­lunk, mi az, ami szá­munk­ra meg­fe­le­lő, elég­sé­ges vagy épp elég­te­len a műkö­dé­sünk szem­pont­já­ból. Ugyan­ak­kor kel­lő­en rugal­ma­sak annak érde­ké­ben, hogy mind önma­gunk, mind kör­nye­ze­tünk szá­má­ra kom­for­tos legyen az adott hely­zet.

Hir­de­tés

Oly­kor nagyon nehéz a saját szük­ség­le­te­in­ket és máso­két össz­hang­ba hoz­ni meg­bán­tó­dás és sér­tő­dés nél­kül. Van­nak ese­tek, ami­kor kife­je­zet­ten fon­tos és kell is nemet mon­da­ni, meg­húz­ni a hatá­ro­kat önma­gunk és sze­ret­te­ink érde­ké­ben is.

Válasz­tott egye­dül­lét

Nem­ré­gi­ben vesz­tet­tél el vala­kit? Sza­kí­tot­tak veled? Ünne­pi bónusz helyett a kilé­pő papír­ja­i­dat kap­tad meg? Egész egy­sze­rű­en csak nyu­ga­lom­ra vágysz és rege­ne­rá­ló­dás­ra? Annyi min­den tör­tén­het, ami miatt úgy érzed nem vagy képes és nem is akarsz része­se len­ni a csen­gő-bon­gó ünnep­lés­nek.

Engedd meg magad­nak, hogy kör­vo­na­la­zód­jon mennyi idő­re van szük­sé­ged vagy látsz‑e arra esélyt, hogy bekap­cso­lódj vala­mi­lyen for­má­ban az ünne­pek folya­má­ba.

Énhatárok a szeretet ünnepén
Kép for­rá­sa: Can­va — Pexels by ksyfffka07

Szá­mos lehe­tő­ség áll ren­del­ke­zé­sed­re, hogy fel­tér­ké­pezd, mire van való­já­ban szük­sé­ged? Meg­le­het egy rövid séta, kirán­du­lás, eset­leg sza­u­na vagy egy könyv. Az is elő­for­dul­hat, hogy egy jó kiadós alvás lesz az, ami­ért a tes­ted, lel­ked kiált. Tel­je­sen rend­ben van, ha maga­dat válasz­tod.

Tartsd magad biz­ton­ság­ban

Csa­lá­di kap­cso­la­tok­ban oly­kor áthi­dal­ha­tat­lan ellen­té­tek feszül­nek, a sérel­mek mélyen bele­ég­tek a csa­lád szö­ve­té­be, a sebek nem akar­nak gyó­gyul­ni. A csa­lád, mint kife­je­zés él csu­pán. A sze­re­tet­tel­jes, meg­tar­tó közeg, a békes­ség, az elfo­ga­dás és egy­más­ra figye­lés csak illú­zió. Elgon­dol­kod­tál az ünne­pi csa­lád­egye­sí­té­sen?

#1. Dönt­hetsz úgy, hogy csak meg­ha­tá­ro­zott ide­ig maradsz a csa­lá­di össze­jö­ve­te­len.

#2. Dönt­hetsz úgy, hogy hatá­ra­i­dat a téged ért megjegyzésekhez/élményekhez kötöd. Az első szá­mod­ra bán­tó élmény­nél is bát­ran bont­hatsz asz­talt. Amennyi­ben esélyt sze­ret­nél még adni a talál­ko­zó­nak, min­den­képp jelezd vissza, hogyan érin­tett téged a meg­jegy­zés vagy az élmény. A máso­dik ilyen élmény­nél ne habozz indul­ni, búcsúzz el.

#3. Dönt­hetsz úgy, hogy mér­le­gel­ve a csa­lád­ta­god­dal eltöl­tött jövő­be­li időt és annak lehe­tő­sé­gét – nem veszed fel a kesz­tyűt. “Nem fog és nem tud meg­vál­toz­ni.” Te tudsz önma­ga­don dol­goz­ni és önma­ga­dért meg­ten­ni azt a gesz­tust, hogy a nézet­el­té­ré­sek dacá­ra maradsz.

#4. Dönt­hetsz úgy, hogy nem mész el, más alter­na­tív módot válasz­tasz az ünne­pi köszön­tés­re.

#5. Dönt­hetsz úgy, hogy nem teszel sem­mit és kizá­ró­lag magad­ra fókusz­álsz.

Saját hagyo­mány az is, ha nincs - közös énha­tá­rok

Ahány ház, annyi szo­kás. Egyes helye­ken szi­go­rú for­ga­tó­könyv alap­ján zaj­lik az ünnep, meg­ha­tá­ro­zott menü­sor­ral és rokon­lá­to­ga­tá­si menet­rend­del. Éves for­gás­ban merül fel a kér­dés, hogy idén kihez, mikor men­nek láto­ga­tó­ba és med­dig tar­tóz­kod­nak majd ott? Ha igen, akkor miért oda és ha nem, már megint kima­rad­nak? Újabb stressz-bon­bon. Isme­rős a hely­zet? Bát­ran vál­toz­tass a szo­ká­so­kon!

Köze­li isme­ret­sé­gi köröm­ben isme­rek olyan csa­lá­do­kat, ahol nem kerül hagyo­má­nyos­nak mond­ha­tó kará­cso­nyi fogás az ünne­pi asz­tal­ra. Nem val­lá­si néze­tek alap­ján, egész egy­sze­rű­en a csa­lád egy­be­hang­zó­an meg­sza­vaz­ta, hogy han­gu­la­tuk alap­ján azt eszik majd, amit. Nem rohan­nak hor­gá­szo­kat meg­szé­gye­ní­tő sebes­ség­gel uszo­nyo­so­kat fog­ni a köze­li piac­ra a klasszi­kus halász­lé­hez vagy épp sokak ked­ven­ce a töl­tött káposz­ta és bejg­li vari­á­ci­ók is messze elke­rü­lik őket. Egy másik csa­lád­nál egy-egy az íze és a han­gu­la­ta ked­vé­ért menü még­is­csak meg­je­le­nik majd a csa­lá­di asz­ta­lon.

Teen­dők kihe­lye­zé­se

Az énha­tá­rok betar­tá­sa nem önző­ség. Vég­le­te­kig kifá­rad­va és meg­gyö­tör­ve az ünnep inkább üröm, mint öröm. A teen­dői sze­rep­osz­tás igaz­ság­ta­lan lehet a ter­helt­sé­get tekint­ve. A vég­le­te­kig kime­rül­tél? Össze­szo­rí­tott fog­gal gyűr­néd az ünne­pe­ket? Az énha­tá­rok meg­hú­zá­sa nem ünnep­füg­gő. Amennyi­ben nem bírod, túl­ter­helt­nek érzed magad vál­lald fel önma­gad előtt és a kör­nye­ze­ted előtt is. Vond be őket is az elő­ké­szü­le­tek­be és talál­hat­tok min­den­ki szá­má­ra elfo­gad­ha­tó alter­na­tí­vát a békés és sze­re­tet­tel­jes együtt­lét­re.

Fókusz

Dönt­hetsz arról, hogy mire helye­zed a fóku­szod, minek adsz figyel­met, mit töl­tesz fel ener­gi­á­val. Sem­mi sem töké­le­tes és min­dig tör­tén­het vala­mi, ami áthúz­za az ember szá­mí­tá­sa­it. Ami épp jó, öröm­te­li vagy remény­te­li ugyan­úgy meg­ér­dem­li a figyel­met, mint az, ami most éppen nem műkö­dik, hiá­nyos vagy csor­ba. Te melyik­re figyelsz oda?

Akár­hogy dön­tesz, jogod van ahhoz, hogy sze­re­tet és béke vegyen körül. Jogod van arra, hogy nemet mondj min­den­re, ami nem szol­gál­ja ezt, ami bán­tal­maz, elle­he­tet­le­nít. A sze­re­tet önsze­re­tet is jelent.

Pet­re Anett

Kiemelt kép for­rá­sa: Kép for­rá­sa: Can­va by Ale­na Oze­ro­va

Facebook
Email
WhatsApp
Telegram
LinkedIn
Threads
Hirdetés
Hirdetés

KEDVENCEINK

Hirdetés

Kövesd oldalunkat!

Ahhoz, hogy ne maradj le semmiről kövesd a WakeUp Magazin oldalait Facebook-on és Instagram-on is! Így elsőként vehetsz részt nyereményjátékainkon is!