Az élet állandóan jelekkel bombáz minket. Vannak kevésbé és kiemelten fontos jelek, amelyeket mindenképpen figyelembe kell vennünk annak érdekében, hogy harmonikus életet éljünk. A párkapcsolat sokaknak nem egy könnyű téma, hiszen szinglik világát éljük. Míg nagyanyáink idejében divat volt megjavítani a dolgokat, vagy toxikus párkapcsolat alapján élni a mindennapokat. Addig manapság inkább egyik napról a másikra továbbállunk anélkül, hogy foglalkoznánk a következményekkel.
Ha közvetlenül érintettek vagyunk egy kapcsolatban akkor még nehezebb felismerni azt, ha egy mérgező személyiséggel élünk együtt. A legtöbben ugyanis képesek vagyunk természetesnek venni párunk viselkedését. Ha mégis felismerjük, hogy esetleg rosszul választottunk, akkor borzalmasan fájdalmas és nehéz lehet beismernünk tévedésünk. Hajlamosak vagyunk rá, hogy sínylődjünk egy olyan párkapcsolatban, amely egy szemernyit sem méltó hozzánk.
A felismerésnek nem kell minden esetben szakítással járnia. Sok esetben elegendő lehet leülni és megbeszélni a problémákat, hogy mindkét fél kölcsönösen jól tudja érezni magát a kapcsolatban. Mint olyan sokminden ez is személyiségfüggő. Vannak olyan párok, akik képesek ezt a beszélgetést kultúrált módon megbeszélni egymással. Azonban szép számmal akadnak olyanok is, akik asztalt borítva, kiabálva esnek egymásnak. Természetes, hogy mindenki másképp kommunikál. Egy mérgező kapcsolatnak sok esetben nincsenek agresszív fizikai jelei. Pusztán verbális síkon is sérülhet az ember mentális majd később fizikai egészsége. Éppen ezért fontos idejében felismernünk a jeleket.
#1 Elszigetelés, visszatartás elzárkózás
Ha azt vesszük észre párunkon, hogy elszigetelne minket a külvilágtól. Nem tud velünk együtt feltétel nélkül örülni sikereinknek akkor ideje elgondolkoznunk ennek okán. Lehetséges, hogy féltékeny életünkre vagy saját helyzetét veszélyezteti a párkapcsolatban. Emiatt pedig minden eszközt bevet annak érdekében, hogy visszatartson bennünket és egyfajta társfüggőséget alakítson ki. A céljai elérése érdekében kialakulhatnak viták, érzelmi zsarolások, amelyek mind mondvacsinált ürügyeken alapszanak.
#2 Rokonok és barátok elkerülése
Teljesen normális, hogy a családot és a barátokat nem a megismerkedést követő második napon tesszük meg. Azonban, ha már több hónapja tart egy kapcsolat és párunk nem akar bemutatni barátainak és családtagjainak az már problémára utalhat. A háttérben lévő legvalószínűbb ok, hogy a mérgező személyiségek kerülik az ilyen szituációkat. Nem érdekli őket, hogy mit gondolnak majd párjáról, akit annyira sem becsül, hogy bemutassa őt a hozzá közel álló személyeknek.
#3 A szexet használja, mint fegyvert
Egy kapcsolat alap és egyben legintimebb mozgatórugója a szex. Legalábbis annak kellene lennie. A toxic személyiségek szeretik a szexet, mint fegyvert használni. Ha valamivel nem értenek egyet, akkor zsarolásként képesek megvonni ezeket az intim együttléteket. Azt várják, hogy a másik meggondolja magát és bízik a bocsánatkérésben, amelyet majd nagy kegyesen elfogad. Ez a szituáció fordítva is tud működni. Akkor, ha a párunk nem akarja elfogadni, hogy éppen abban a pillanatban nincs kedvünk összebújni vele valami miatt. A toxic személyiség olyan esetekben durva megjegyzésekkel illethet bennünket, de extrém esetekben orbitális nagy vita is kialakulhat a felek között.
#4 Fenyegetőzés – Toxikus párkapcsolat
A mérgező személyiségtípusok sok esetben fenyegetik meg a másikat szakítással. Ilyenkor abban reménykednek, hogy a párjuk szereti őket annyira, hogy nem szakít majd és a végén belátja tévedését. Ez egy sakk-matt pozíció, mert innentől kezdve mérgező párunk függésben tud tartani bennünket. És még annak terhét is rád hárítja ezzel, hogy miattad lett vége a kapcsolatnak, mert nem feleltél meg az igényeinek. Extrém esetekben szinte bármi hétköznapi dologgal képes a toxic személyiség megfenyegetni párját.
#5 Alárendelt viszony – Toxikus párkapcsolat
Ha párod lekezelően bánik veled, az azt jelenti, hogy az ő szemében te kevesebbet érsz, mint Ő. Ezt ilyen módon éreztetni is szeretné veled. Ezzel kíván domináns pozícióba kerülni a kapcsolatban. Az alárendelt viszony jelei lehetnek, hogy gyakran kinevet a párod a hobbid vagy valamilyen furcsának tűnő szokásod miatt. Továbbá, ha társaságban megjegyzésekkel illet, hogy még értéktelenebbnek érezd magad és teljesen befolyásuk alá tudjanak vonni. Így meggyőződik arról, hogy biztosan nem hagyod el őket.
#6 Nem számít a Te boldogságod
Egy jól működő kapcsolatban kiemelten fontosnak kell lenni mind a két fél boldogságának és a mindennapokban. Pont, mintegy „stratégiai partner” kell, hogy támogassák a felek egymást a céljaik elérésében és álmaik megvalósításában. A mérgező személyiségű emberek képtelenek párjukat biztosítani a támogatásukról és folyamatosan csak azt várják el, hogy a másik támogassa őket.
Talán tökéletes megoldással nem tudunk szolgálni, de azért arra is összegyűjtöttünk pár tippet, hogyan lehetne harmonikussá varázsolni egy ilyen párkapcsolatot. Mindenek előtt fel kell ismerni a problémát. Majd óvatosan tapogatózva próbáld pároddal megbeszélni ezeket a dolgokat, mérd fel a terepet, hogy mennyire csinálja ezeket szándékosan vagy ösztönösen. Majd apró gesztusokkal és jelekkel meg kell próbálni változásra bírni. Amennyiben ez nem sikerül, akkor segítő szakember bevonását kell alkalmazni a probléma megoldásának érdekében. A toxikus párkapcsolat végső esetben pedig, ha nem javul a helyzet és nem érezzük jól magunkat érdemes megfontolni a szakítás lehetőségét.
Kiemelt kép forrása: Canva